MAKK Güzellik Merkezi

Makk Güzellik Merkezi Blog

Hafta içi Cumartesi Pazar
09:30 - 19:00 09:30 - 19:00 09:30 - 19:00

Makk Blog

Geri dön
Ciltteki Akneler Nasıl Giderilir ?

19Kasım

Ciltteki Akneler Nasıl Giderilir ?

Ciltteki Akneler Nasıl Giderilir ?

Akneler ve sivilceler normalde ergenlik döneminde çıktığı düşünülse de insanların bütün hayatı boyunca zaman zaman ortaya çıkan önemli cilt sorunu olabilmektedir. Cilt üzerindeki gözeneklerde kir ve yağların birikmesi sonucu meydana gelen sivilceler eğer kronik bir şekilde ciltte bulunuyorsa buna akne adı verilmektedir. Akneler yüzde, göğüs bölgesinde omuzlarda yada sırtta olabilmektedir ve aknelerin tedavi edilmesi önemlidir. Ciltteki akneler eğer tedavi edilmezse cilt lekesi gibi daha ciddi sorunlara yol açar. Peki ciltteki akneler nasıl giderilir? Bunun için  öncelikle cilt yapısının ve akne türünün belirlenmesi gerekir.

Akne Tedavisi

Ciltteki akneler nasıl giderilir? Ciltteki aknelerin giderilmesi için uygun tedavi yöntemini bulmak gerekir. Aknenin türüne göre yöntem farklılaşır. Bir çok akne çeşidi bulunmaktadır. Biraz iltihaplı olan akne türü oldukça sert yapıların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. İnflamatuar akne, iltihaplanmış akneyi ifade eder. Mekanik akne türü sporcularda daha çok görülmektedir. Aklı fulminans ise genellikle ergenlik döneminde çıkan olağan bir akne çeşidi olmaktadır. İltihaplı olmayan akneler de bulunmaktadır. Akne oluşum nedeni; ciltteki gözeneklerin yağ üretmesi ile birlikte gözeneklerin tıkanmasıdır. Bununla birlikte bir takım hormonal değişiklikler sebebiyle de akne oluşabilir. Bunun dışında, uykusuzluk, depresyon, stres, bakteri, sigara kullanımı gibi faktörler de akne oluşumunda etkilidir.

Akne türü ve nedenini tespit ettikten sonra Ciltteki akneler nasıl giderilir? Akne tedavisi nasıl olur ? Kişiye göre uygun bir tedavi yöntemi bulunması gerekir. Uzmanlarımız hastamızın akne türüne bakmaktadır. Eğer cilt üzerindeki medikal bir akne türü ise bazı özel hazırlanmış kremlerle akne tedavi edilebilir. Bununla birlikte çinko takviyesi ve A vitamini verilmektedir. Fakat akne cilt yüzeyinde kronik hale gelmiş ve bakteri gibi sorunlarla ortaya çıkmışsa bu durumda antibiyotik kullanımı ile bir tedavi planı uygulanır.  Bu durumda da aknelerin oluşturmuş olduğu yaraları, izleri yok etmek için cilt bakım uygulamaları yapılır. Cildin temiz olması önemlidir ve cildi çok hırpalamadan temizlemeye dikkat edilir. Cildi doğal tonikler ile yıkamak ve sağlıklı beslenmek önemlidir.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.