MAKK Güzellik Merkezi

Makk Güzellik Merkezi Blog

Hafta içi Cumartesi Pazar
09:30 - 19:00 09:30 - 19:00 09:30 - 19:00

Makk Blog

Geri dön
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

19Kasım

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Temiz ve pürüzsüz bir cilt neredeyse herkesin hayalidir. Cilt sorunları ise genellikle her yaş grubundan insanın karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Tedavi gerektiren cilt problemlerinin yanı sıra aynı zamanda belli bir cilt bakım rutini oluşturmak da sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikli olarak, sürekli devam eden bir cilt problemimiz var ise altında yatan nedenlerin araştırılması ve çözümüne yönelik tedavi uygulamaları için bir uzmana başvurmak en doğru yöntemdir. Mevcut cilt problemlerinin çözümünün ardından cilt tipine uygun seçeceğiniz cilt bakımı ile sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür. Peki cilt bakımı nasıl yapılır? Bunun içincilt tipinizi tanımanız en önemli adım olacaktır.

Cildinizin sağlığını korumak ve nefes almasını sağlamak için cilt bakımının ihmal edilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu anlamda, cildin kimyasal içermeyen, temiz içerikli ürünler ile temizliğinin yapılması çok önemlidir. Ağır kimyasallar içeren ürünler temizlik hissi yaratsa da çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedirler. Ayrıca cildin güneşten korunması ve uygun nemlendiriciler ile nemlendirilmesi de önemli detaylar arasındadır. Cilt bakımı nasıl yapılır? sorusunun cevabı tamamen kişinin cilt tipine, cildin nem durumuna, mevcut cilt problemlerine göre şekillenmektedir.


Cilt Tipine Göre Uygulanan Cilt Bakım Rutinleri

- Normal ciltler: Normal bir cilt renk ve yağ düzeyinin dengede olduğu, pürüzsüz, yani herkesin sahip olmayı isteyebileceği bir cilttir. Fazladan bir uygulama gerektirmeden düzenli olarak uygun bir temizleme ürünü ile yıkanması, güneşten korunması ve nemlendirilmesi yeterlidir.

- Karma ciltler: Genellikle burun, alın ve çene bölgesini oluşturan T bölgesinin daha yağlı olduğu bu ciltte yanaklar kuru veya normaldir. Normal ciltlere göre daha büyük gözenekler ve siyah noktaların olduğu bu cilt tipinde T bölgesinde parlak bir görünüm söz konusudur. Peki bu ciltlerdecilt bakımı nasıl yapılır? Özellikle cildi kurutucu özellikteki bakım ürünlerinden kaçınılmalıdır. Cildin düzenli olarak yıkanmasının yanında karma ciltler için olan gözenek sıkılaştırıcı tonikler kullanılabilir.

- Kuru ciltler: Bu cilt tipinde pul pul dökülmeler, donuk ve mat bir görünüm vardır. Kuru ciltlerin mutlaka düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple cildi uzun süre nemli tutacak hyalüronik asit içeren nemlendiricilerin seçilmesi tavsiye edilmektedir.

- Yağlı ciltler: Büyük gözenekler, parlak bir ten rengi ve akneler yağlı ciltlerin özellikleri arasındadır. Yağ kontrolü sağlamak için köpük ya da jel formda sülfatsız bakım ürünleri tercih edilmelidir.

 

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.